Pro webstudio hledáme nového kolegu/kolegyni na pracovní pozici full-stack developer.
Metodický návod k zaznamenání provedeného očkování proti onemocnění COVID-19 v systému ISIN.
Pro oddělení IT administrace hledáme kolegy/kolegyně na pozici správce ICT, kteří mají chuť nám pomoci se správou IT infrastruktury. Hlavní náplní práce bude správa a konfigurace serverů, služeb softwaru (Windows v doméně, aplikační software), podpora uživatelů a administrace souvisejících systémů a služeb.
Pro oddělení sběru a zpracování dat hledáme nové kolegyně/kolegy na pracovní pozici referent oddělení sběru dat.
Dne 2. 12. 2020 proběhl 5. ročník konference Klasifikon 2020. Akce byla pořádána v rámci projektu NCMNK – Národní centrum pro medicínské nomenklatury a klasifikace pod záštitou Univerzity Karlovy, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Českého vysokého učení technického, České asociace pro vzácná onemocnění, České společnosti zdravotnické informatiky a vědeckých informací ČLS JEP, Společnosti lékařské genetiky a genomiky ČLS JEP, Společnosti sociálního lékařství a řízení péče o zdraví ČLS JEP a Ministerstva zdravotnictví ČR. Vzhledem k epidemiologické situaci byl původní záměr konat akci prezenčně změněn na distanční formu, a to za pomoci platformy Microsoft Teams.
K 1. 11. 2020 byl registr IS LPZ převeden pod jednotnou technologickou platformu. V souvislosti s tím došlo ke 31. 12. 2020 k vypnutí starého IS LPZ.
K 1. 1. 2021 proběhla aktualizace číselníku diagnóz MKN-10. Aktuální podoba číselníku je k dispozici v dokumentaci k IS LPZ nebo v datovém rozhraní https://www.dastacr.cz/dasta/nclp_data/ds_UZIS/DgProKontroluLpz.xml.
Lékárenskou péči zajišťovalo (podle Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb k 31. 12. 2019) 2 749 lékáren včetně odloučených oddělení výdeje léčiv a 220 výdejen zdravotnických prostředků. Na 1 lékárnu v roce 2019 připadalo v průměru 4 218 obyvatel (bez OOVL). Zařízení za loňský rok přijala více než 74,1 mil. receptů a téměř 3,9 mil. poukazů na zdravotnické prostředky, tj. 6,93 receptů a 0,36 poukazu na 1 obyvatele ČR. Každý obyvatel v průměru zaplatil v lékárně na doplatcích k receptům a poukazům spolu s volným prodejem léčivých přípravků a zdravotnických prostředků 1 769 Kč. Celková částka za doplatky léků činila 8,48 mld. Kč, následně byla zdravotními pojišťovnami vybraným skupinám pacientů vrácena z doplatků částka 776,0 mil. Kč. Celkové tržby lékáren a výdejen zdravotnických prostředků za léčivé přípravky a zdravotnické prostředky činily 91,97 mld. Kč.
Národní registr pitev a toxikologických vyšetření na odděleních soudního lékařství je novým zdravotním registrem. Tento registr obsahuje data o všech pitvách a toxikologických vyšetřeních, které byly provedeny na odděleních soudního lékařství. V roce 2019 bylo identifikováno 42 případů smrtelných předávkování nelegálními drogami a 133 úmrtí pod vlivem drog z jiných příčin než předávkování.
Dne 27. listopadu 2020 byla ve Sbírce zákonů ČR v částce 191 zveřejněna vyhláška č. 466/2020 Sb., o Programu statistických zjišťování na rok 2021.
Máte mediální zkušenosti a ovládáte mediální dovednosti? Umíte zpřístupňovat, vysvětlovat a interpretovat složité informace? Zajímá vás zdravotnictví, informatika a statistika? Pokud ano, pak možná hledáme právě vás. Sbíráme a zpracováváme statistická data pro zkvalitnění našeho zdravotnictví a aktuálně hledáme pro náš tým novou kolegyni / nového kolegu na pozici PR manažer pro vztahy s médii a s veřejností.
Podrobná publikace o incidenci onkologických onemocnění v ČR v roce 2017 podle dat Národního onkologického registru.
U příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, který každoročně připadá na 3. prosince, představují odborníci z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ČR a z Univerzity Karlovy druhé aktualizované české vydání publikace Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví (MKF).
Informace o volných kapacitách lůžkové péče pro hospitalizované pacienty s pozitivním výsledkem testu na onemocnění COVID-19 zveřejňuje ÚZIS ČR pravidelně od října 2020. Tato data jsou nyní dostupná ve formátu otevřených dat, a to zpětně pro období „první“ vlny (duben a květen 2020) i „druhé vlny“ (říjen 2020 až současnost).
Aktuální epidemiologická situace související s onemocněním COVID-19 je od 18. 11. 2020 mapována prostřednictvím Protiepidemického systému ČR (PES), na jehož tvorbě se pod garancí MZ ČR podíleli odborníci ze státní správy a akademické sféry. Na tzv. index rizika, který je počítán z několika epidemiologických ukazatelů, je navázána série opatření podle vážnosti aktuální situace.
Pro oddělení IT vývoje software hledáme kolegy/kolegyně na pozici správce aplikací. Hlavní náplní práce bude údržba, řešení uživatelských požadavků, nastavování parametrů, testování aplikací a tvorba dokumentace vytvořených oddělením IT vývoje v ustáleném prostředí Národních zdravotních registrů, příležitostně exe aplikací, ve Visual Studiu. Součástí bude i analyzování požadavků, jejich následné otestování a tvorba dokumentace.
Metodické upřesnění vyplňování položek v modulu novorozenec Národním regsitru reprodukčního zdraví
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) nedopatřením odeslal nedopracovanou tabulku Echu24.cz s nevalidními daty.
Aktuální a správná data jsou tato.
Dne 8. 10. 2020 se konal odborný seminář na téma Kategorizace zdravotnických prostředků. Vzhledem k současným protiepidemickým opatřením proběhl distančně elektronickou formou prostřednictvím telekonferenčního spojení (realizovaného v MS Teams) a v omezeném časovém rozsahu 9:30–12:30 hod.
Zpravodajskými jednotkami jsou všechna kardiologická pracoviště v ČR (aktuálně celkem 13). V posledních letech je do NKR ročně vkládáno cca 8 300 až 8 500 kardiochirurgických operací. Poskytování údajů do registru je ze zákona povinné.
Český statistický úřad (ČSÚ) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR podle § 19 odst. 2 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, zavádí sdělením ČSÚ č. 377/2020 Sb. (v částce 152) s účinností od 1. října 2020 Mezinárodní klasifikaci funkčních schopností, disability a zdraví (MKF).
Spuštění ostrého provozu IS LPZ pod Jednotnou technologickou platformou (eReg) bylo z technických důvodů posunuto na 1. 11. 2020. Omlouváme se za vzniklé komplikace a děkujeme za pochopení.
K 1. 11. 2020 dochází ke spuštění registru ISLPZ v eReg. Pro tento účel byly vystaveny kompletní podklady nezbytné k zahájení provozu registru. K dispozici aktuálně uveřejňujeme:
Šíření epidemie onemocnění COVID-19 v celorepublikovém měřítku nadále pokračuje. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se nyní onemocnění šíří rychleji. Dodržováním základních hygienických pravidel a preventivními opatřeními, jako jsou roušky, je možné riziko exponenciálního šíření koronaviru výrazně snížit.
ÚZIS ČR vyhlašuje výběrové řízení na pozici databázový administrátor.
ÚZIS ČR a MZ ČR pravidelně hodnotí vývoj epidemie v cca 150 parametrech a jedním z nich je i efektivní reprodukční číslo, tzv. „číslo R“. Tato hodnota však zdaleka není jednoznačně interpretovatelná, hodnocení vyžaduje zohlednit více ukazatelů. Je to víceméně kvalitativní parametr ukazující na potenciální vývoj trendu, nikoli na samotnou kvantitu vývoje a na strukturu populace nakažených. Odhad R je také silně závislý na objemu prováděných testů a jejich strategii. Vzhledem k nejasnostem a spekulacím, které se na konci minulého týdne objevily v médiích, uvádíme, že ÚZIS toto číslo pro orientační účely nadále průběžně počítá.
Ministerstvo zdravotnictví vyhodnotilo aktuální epidemiologickou situaci v souvislosti s covid-19 a aktualizovalo mapu stupňů pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví. Mezi oranžové okresy, které značí počínající komunitní přenos, se nově zařadil Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. Ve stejné barvě zůstává i nadále Praha. Zvýšil se také počet zelených okresů, kde je výskyt nákazy bez komunitního šíření.
Vážení poskytovatelé zdravotních služeb, rádi bychom vás upozornili na aktualizované pokyny týkající se eŽádanky COVID-19.
Délka porodu: OBECNĚ: Probíhá-li porod, pak musel někdy začít a uveden by měl být nejlepší možný údaj podle okolností. Lékař se vždy má zeptat na počátek pravidelné děložní činnosti a uvést nejlepší zjistitelný údaj ve vztahu k aktuálnímu porodnickému nálezu = nemůže tedy být rodička, která rodí a nemá uveden žádný začátek porodu.
Obce jsou důležitými subjekty ve zvládání současné pandemie koronaviru. Dosud však starostům chyběly klíčové statistické informace o nakažených a epidemiologické situaci. To se díky dohodě Ministerstva zdravotnictví a Svazu měst a obcí mění. Obě strany podepsaly pro stvrzení spolupráce memorandum, které posiluje roli obcí ve zdravotnické oblasti.
Pouhých 45 minut stačí lékařům k odhalení rizika předčasného porodu. Unikátní projekt Screening rizika předčasného porodu zavedením programu QUiPP poprvé v ČR nabízí nastávajícím maminkám lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK Praha. Projekt realizuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ČR ve spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou VFN a 1. LF UK Praha, kde bude vyšetřena více než tisícovka žen s rizikem předčasného porodu z celé ČR.
Práce na softwarové části základní IT infrastruktury českého elektronického zdravotnictví by měly brzy začít. Dosavadní elektronické projekty stály v českém zdravotnictví bez pevného ukotvení jako domy ve městě bez silnic, vodovodu a kanalizace. To může IDRR změnit.
V úterý 4. srpna 2020 od 13:00 hodin se konal v Senátu PČR kulatý stůl na téma „Elektronizace v ČR ve světle připravovaného zákona o elektronizaci zdravotnictví“, organizovaný Výborem pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR pod záštitou místopředsedy VZSP doc. MUDr. Petra Koliby, CSc.
Interaktivní prohlížeč dat Registru tuberkulózy (RTBC) je nový webový nástroj, který odborné i laické veřejnosti umožňuje získat přehled o stavu onemocnění tuberkulózou nebo jinou mykobakteriózou z různých pohledů. V současné chvíli nástroj zpřístupňuje data za období 2000–2019.
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo mapu stupňů pohotovosti. Stupně pohotovosti vyplývají z aktuální epidemiologické situace. Okresy ČR jsou aktuálně převážně bílé, tedy se zanedbatelným rizikem, devět z nich je zelených, bez rizika komunitního přenosu. Stupně pohotovosti budou zveřejňovány týdně pro jednotlivé okresy ČR.
Publikace je výběrem nejdůležitějších přehledových tabulek charakterizujících výskyt hlášených případů TBC a jiných mykobakterióz v ČR.
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravilo systém čtyř stupňů pohotovosti (takzvaný semafor), na které jsou navázány rámcové postupy, činnosti a protiepidemická opatření orgánů ochrany veřejného zdraví.
Pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky připravily Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Státní zdravotní ústav a Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky informační portál, jehož primárním cílem je poskytnout široké veřejnosti místo, kde nalezne důvěryhodné a garantované informace z různých oblastí českého zdravotnictví.
Videozáznam a prezentace z tiskové konference Ministerstva zdravotnictví k průběžnému hodnocení vývoje epidemie COVID-19 v lokálních ohniscích nákazy, zejména na Karvinsku.