cs / en
Aktuality
Technický helpdesk
po–čt 8.00–16.00, pá 8.00–15.00
helpdesk.registry@uzis.cz
222 269 999
Metodický helpdesk
po–čt 7.00–16.00, pá 7.00–15.00
helpdesk@uzis.cz
222 269 998/884
Účelem Národního onkologického registru (dále jen NOR) je registrace onkologických onemocnění a periodické sledování jejich dalšího vývoje, tj. shromažďování dat, jejich verifikace, ukládání, ochrana a zpracování. NOR poskytuje souhrnné údaje pro statistické přehledy jak na národní, tak i mezinárodní úrovni, dále pro epidemiologické studie a zdravotnický výzkum. NOR je celoplošným populačním registrem, který navazuje na sledování novotvarů v populaci ČR zavedené v 50. letech 20. století a jako populační registr záznamů jednotlivých novotvarů je provozován ÚZIS ČR od roku 1976.
Údaje NOR slouží také k podpoře včasné diagnostiky a léčby novotvarů a přednádorových stavů, ke sledování trendů jejich výskytu, příčinných faktorů a společenských důsledků. Na populační úrovni jsou hodnoceny také výsledky léčby novotvarů formou analýzy přežití.
Souhrnná data jsou podkladem pro tvorbu, realizaci a vyhodnocování preventivních zdravotnických programů a pro odhady potřebných finančních nákladů na zabezpečení komplexní onkologické péče.
Anonymní individuální data mohou být poskytnuta pro epidemiologické studie a zdravotnický výzkum v souladu s platnými zákony a se souhlasem správce NOR (ÚZIS ČR) a Rady NOR (odborný poradní orgán správce NOR).
NOR je členem IACR (Mezinárodní asociace onkologických registrů) v Lyonu, spolupracuje s Evropskou sítí onkologických registrů (ENCR) a udržuje kontakt s registry v zahraničí. NOR je nedílnou součástí komplexní onkologické péče v ČR.
Do databáze NOR jsou předávány údaje o těchto nově zjištěných novotvarech podle Mezinárodní klasifikace nemocí, 10. revize a Mezinárodní klasifikace nemocí pro onkologii, 3. vydání:
a dále pozitivní bioptické či cytologické nálezy:
Hlásí se i případy histologicky nebo cytologicky neověřené, zjištěné pouze klinickým vyšetřením, eventuálně zobrazovacími vyšetřovacími metodami. Hlásí se také případy ZN zjištěné až při provedení pitvy. Rovněž tak se evidují případy nádorového onemocnění zjištěné při úmrtí nemocného, kdy údaj o nádoru není ve zdravotnické dokumentaci a diagnóza ZN je uvedena až na formuláři „List o prohlídce zemřelého“.
Hlásí se onemocnění zjištěná u osob se státním občanstvím ČR a u cizinců s povolením k trvalému nebo dlouhodobému (vízum nad 90 dní) pobytu v ČR.
Diagnózy uvedené v bodech a) až d) se předávají na klinickém hlášení „Incidence novotvaru“ a případně také jako výsledek bioptického či cytologického nálezu, diagnózy uvedené v bodech e) a f) se předávají pouze jako výsledek bioptického či cytologického nálezu elektronickou cestou.
Předávání údajů do NOR se řídí platnou legislativou, zejména těmito právními předpisy:
K předávání údajů do NOR se dále váží tyto předpisy rezortu MZ ČR:
1. Údaje související se zdravotním stavem pacienta ve vztahu k jeho onemocnění
2. Údaje o novotvaru
3. Identifikace hlásícího zdravotnického pracoviště
ISSN: 1210-857X, (0862-576X, 0862-5778) Vstupem pro publikaci jsou údaje z Národního onkologického registru. Registrovány jsou všechny novotvary kromě nezhoubných. Údaje o hlášených onemocněních novotvary a o úmrtnosti na novotvary jsou tříděny podle pohlaví, vybraných diagnóz, věkových skupin, území. Deset nejzávažnějších nádorů u mužů a žen je zpracováno až na úroveň okresů, u vybraných diagnóz je doplněno 5leté přežívání. |
Zdravotnická statistika | Novotvary | Radiační a klinická onkologie