Aktuality
Technický helpdesk
po–čt 8.00–16.00, pá 8.00–15.00
helpdesk.registry@uzis.cz
222 269 999
Metodický helpdesk
po–čt 7.00–16.00, pá 7.00–15.00
helpdesk@uzis.cz
222 269 998/884
Modul novorozenců (NAR) je součástí Národního registru reprodukčního zdraví (NRRZ).
Účelem zjišťování požadovaných údajů je zajištění nezbytných informací z oblasti perinatální péče jak pro potřeby odborných zdravotnických pracovníků, Ministerstva zdravotnictví, tak pro mezinárodní vykazování údajů. Získané informace jsou důležitým zdrojem hodnocení zdravotního stavu novorozenců a využívají se pro řízení, hodnocení a zlepšování péče o novorozence.
Národní registr novorozenců (dále jen NRNAR) obsahuje základní údaje o okamžitém stavu novorozence po porodu, jeho další zdravotní stav, komplikace, léčbu.
Získané informace slouží pro databáze Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Informace o novorozenci a matce, průběhu porodu, porodní a poporodní terapii a stavu novorozence.
Novorozenecké úseky dětských a ženských oddělení a novorozenecká oddělení lůžkových zdravotnických zařízení (bez ohledu na zřizovatele) a dále lůžková zařízení, kde bylo dítě (nepřetržitě ode dne svého narození) hospitalizováno do 3 měsíců svého života.
Za správné a úplné vyplnění povinného hlášení „Zpráva o novorozenci“ zodpovídá přednosta novorozeneckého oddělení nebo dětského a ženského oddělení.
V případě porodu mimo zdravotnické zařízení (porod doma, v dopravním prostředku, ve veřejných prostorách apod.) má oznamovací povinnost zdravotnický pracovník, který byl při porodu nebo provedl první poporodní ošetření rodičky a první poporodní ošetření novorozence.
NRNAR je celoplošným populačním registrem, který navazuje na Informační systém o novorozenci, provozovaný ÚZIS ČR od roku 1991.
V NRNAR jsou evidováni všichni novorozenci včetně mrtvě narozených.
Identifikace zařízení
Povinné položky rozdělujeme na tzv. univerzálně povinné a podmíněně povinné, viz příloha.
V Národním registru novorozenců jsou spíše drobné změny. Z hlášení byly odstraněny položky „V prvních 12 hodinách (min. BE, max. % O2, min. % O2)“ a „Kalmetizace“, jejichž další sledování bylo vyhodnoceno jako nadále nepotřebné. Nově bylo do hlášení začleněno sledování použití VEX u vaginálního porodu a užívání vitaminu K. Upraveny byly číselníky položek „Léčba na sále“ a „Provedený screening“.
ISSN: 1213-2683 Zdrojem informací jsou data přebíraná z Českého statistického úřadu a údaje z Národního registru rodiček a z Národního registru novorozenců. Obsahem publikace jsou informace o zdravotním stavu matky a novorozence. Publikace je rozdělena do dvou samostatných částí: 1. Zpráva o rodičce, 2. Zpráva o novorozenci. Tato publikace navazuje na původně dvě publikace: Zpráva o rodičce za roky 1994-1996 a Zpráva o novorozenci za roky 1994-1996 a standardně obsahuje vedle vývojových řad data z příslušného roku. |