Aktuality
Technický helpdesk
po–čt 8.00–16.00, pá 8.00–15.00
helpdesk.registry@uzis.cz
222 269 999
Metodický helpdesk
po–čt 7.00–16.00, pá 7.00–15.00
helpdesk@uzis.cz
222 269 998/884
Modul rodiček (ROD) je součástí Národního registru reprodukčního zdraví (NRRZ).
Účelem zjišťování požadovaných údajů je zajištění základních údajů o reprodukční anamnéze ženy, o průběhu jejího těhotenství, porodu a o novorozenci. Sledování rodiček slouží k hodnocení zdravotního stavu rodičky z pohledu kvality péče. Získané informace jsou cenným zdrojem informací pro gynekologicko-porodnickou péči a jsou důležitým nástrojem pro zlepšování péče o těhotné a rodičky. Informace registru se využívají pro stanovení koncepce a realizace státní zdravotní politiky v oblasti gynekologicko-porodnické péče a zároveň se využívají pro databáze Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň se poskytují dalším mezinárodním organizacím podle smluvních závazků.
Informace o rodičce, těhotenství, porodu a dítěti získané při hospitalizaci rodičky v souvislosti s porodem nebo šestinedělím.
Gynekologicko-porodnická oddělení lůžkových zdravotnických zařízení (bez ohledu na zřizovatele), která provádí porod popřípadě provedou poporodní ošetření rodičky a novorozence a dále lůžková zdravotnická zařízení, kde byla žena po porodu hospitalizována (v termínu do posledního dne šestinedělí).
Za správné a úplné vyplnění povinného hlášení „Zpráva o rodičce“ zodpovídá přednosta porodnického oddělení.
V případě porodu mimo zdravotnické zařízení (porod doma, v dopravním prostředku, ve veřejných prostorách apod.) má oznamovací povinnost zdravotnický pracovník, který byl při porodu nebo provedl první poporodní ošetření rodičky a první poporodní ošetření novorozence.
Národní registr rodiček je celoplošným populačním registrem, který navazuje na Informační systém o rodičce provozovaný v ÚZIS ČR od roku 1991. V NRROD jsou evidovány všechny rodičky podléhající hlásící povinnosti.
Identifikace zařízení
Nový vzor listinné podoby „Zprávy o rodičce“ související s obměnou datové struktury v rámci elektronizace registrů. Platnost od 1. ledna 2016.
Povinné položky rozdělujeme na tzv. univerzálně povinné a podmíněně povinné, viz příloha.
Převážná většina změn v Národním registru rodiček je reakcí na rozvoj nových postupů, metod a technologií a spočívá v úpravách číselníků položek. Jedná se o položky: ultrazvukové vyšetření, diabetes, závažné komplikace těhotenství a porodu, indukce porodu, příznaky rizika, ukončení per SC, komplikace za porodu, léky za porodu a komplikace v šestinedělí. Dále byl upraven číselník položky Návykové látky, kde je nyní věnován větší prosto kouření, resp. užívání tabáku. Ze Zprávy o rodičce byly odstraněny položky: počet všech ústavních péčí (hospitalizací) v průběhu těhotenství, přírůstek hmotnosti, stav plodu a zhodnocení porodu. Nově se bude sledovat země původu matky, zda se jedná o spontánní graviditu či o graviditu po asistované reprodukci, CTG v těhotenství a za porodu, délka I. a II. doby porodní, bližší určení dvojčat a léčba v šestinedělí.
ISSN: 1213-2683 Zdrojem informací jsou data přebíraná z Českého statistického úřadu a údaje z Národního registru rodiček a z Národního registru novorozenců. Obsahem publikace jsou informace o zdravotním stavu matky a novorozence. Publikace je rozdělena do dvou samostatných částí: 1. Zpráva o rodičce, 2. Zpráva o novorozenci. Tato publikace navazuje na původně dvě publikace: Zpráva o rodičce za roky 1994-1996 a Zpráva o novorozenci za roky 1994-1996 a standardně obsahuje vedle vývojových řad data z příslušného roku. |