Aktuality
Registr / informační systém List o prohlídce zemřelého slouží ke sběru dat o zemřelých a okolnostech úmrtí, zejména pak o příčinách smrti. Data získaná z Listu o prohlídce zemřelého jsou jedním z hlavních podkladů sloužících k vytváření statistiky úmrtnosti a příčin smrti, která je základní součástí monitorování zdravotního stavu populace.
Postup při úmrtí a způsob předávání Listu o prohlídce zemřelého je ošetřen legislativně (zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách) s účinností od 1. dubna 2012 a novela vyhlášky č. 364/2015 Sb., kterou se mění vyhláška 297/2012 Sb., o Listu o prohlídce zemřelého, platná od 1. 1. 2016).
Data z IS LPZ přináší velmi cenné informace zejména o okolnostech úmrtí a jeho příčinách. Tato evidence má rozsáhlé využití. Na jejím základě lze hodnotit a predikovat další vývoj nemocnosti a úmrtnosti, a tím i potřebu a zaměření zdravotní péče, spotřebu léků, hodnotit a podporovat cíleně zaměřený rozvoj diagnostických a léčebných metod, hledat etiologii onemocnění a podmínky, které ji ovlivňují. Údaje mají široké využití v rámci národní, ale i mezinárodní statistiky. Členské země EU jsou povinny každoročně předávat data o příčinách smrti do mezinárodních databází a organizací, kde slouží jak k monitorování zdravotního stavu a jeho souvislostí, tak k nastavení mezinárodní politiky v nejrůznějších oblastech (zdravotní péče, sociální ochrana apod.).
Data do registru je povinen předávat každý lékař, který provedl prohlídku těla zemřelého, pokud je nařízena pitva, pak také pitvající lékař. Registr zaznamenává všechny případy úmrtí na území ČR, v některých případech i úmrtí obyvatel ČR mimo území ČR, dále pak mrtvě narozené děti.
Poskytovatel zdravotní péče, který provedl prohlídku / pitvu těla zemřelého – vyplní příslušné části LPZ a předá je dle pokynů uvedených ve vyhlášce na příslušná místa určení.
Matrika – na základě Listu o prohlídce zemřelého provádí zápis o úmrtí do Knihy zemřelých (evidence obyvatel) a vyplní statistické Hlášení o úmrtí (formulář Obyv 3-12), který předá Českému statistickému úřadu
Český statistický úřad - pořizuje data LPZ v rozsahu Obyv 3-12 (hlášení, které na základě LPZ část B1 vyplní matrika) a přebírá data LPZ A z ÚZIS. Provádí spojení dat Obyv 3-12 a LPZ A, vypořádává nejasnosti, kóduje příčiny úmrtí pro statistické účely. Data pro statistiky příčin úmrtí předává ÚZIS.
Ústav zdravotnických informací a statistiky – přebírá LPZ A od poskytovatele zdravotní péče v elektronické podobě (dávka xml), pořizuje elektronické záznamy LPZ A předané v listinné podobě, provádí kontrolu údajů, předává data LPZ A do ČSÚ.
Na národní úrovni jsou výstupy z IS LPZ dále předávány a zpracovávány ve spolupráci s Českým statistickým úřadem, který s jejich využitím vytváří oficiální statistiku příčin smrti, kterou pak publikuje na svých webových stránkách a zajišťuje jejich další předávání uživatelům a mezinárodním organizacím.
ÚZIS data z oficiální statistiky publikuje každoročně v samostatné publikaci Zemřelí.
Informace o poskytovateli / o lékaři
Základní údaje o zemřelém
Další informace o zemřelém
Informace o úmrtí a jeho okolnostech
Příčiny smrti
Úmrtí matek a dětí do 1 roku věku
List o prohlídce zemřelého je možné vyplnit a předat několika způsoby.
1. Elektronicky
2. V listinné podobě – tento způsob předávání dat lze využít pouze výjimečně, vhodné zejména pro osoby prohlížející zemřelé přímo v terénu.
Tato šablona umožňuje:
Pro správnou funkci elektronické šablony formuláře „List o prohlídce zemřelého“ je nutné nainstalovat do počítače aktuální verzi aplikace Software602 Form Filler (požadovaná min. verze: 4.50.20.12.1119), kterou si můžete stáhnout zde: http://www.602.cz/produkty/form_filler/download.
Data lze na ÚZIS ČR elektronicky předávat formou datových dávek ve formátu .xml, generovaných z informačních systémů zdravotnických zařízení a odevzdávaných prostřednictvím webové aplikace a datového portálu ÚZIS ČR.
Předání těchto dat musí splňovat základní požadavky datového standardu, ten je k dispozici zde http://www.dastacr.cz/dasta/hypertext/UZANH.htm.
Kontrolní vazby aplikované na předaná data jsou popsány v tomto přehledu kontrolních vazeb. Pokud předávaná data některé z kontrol nevyhoví, uživatel je zpětně informován prostřednictvím e-mailu o nalezené chybě dle číselníku chyb viz http://www.dastacr.cz/dasta/hypertext/UZIScis_ChybyVPrijatemSouboruNrz.htm . Odesílatel je povinen kontrolovat, zda jeho data byla úspěšně předána a nebyla systémem odmítnuta.
V určitých případech, kdy opravdu není možné předání dat elektronickou formou, lze využít listinnou podobu formuláře. Tato podoba může být využita zejména v terénu pro účely předání LPZ neprodleně pohřební službě, případně pozůstalým a zároveň může posloužit pro záznam podkladů k pozdějšímu vyplnění elektronické verze formuláře pro předání na ÚZIS v elektronické formě.
Ve výjimečných případech lze předávat data o zemřelém na LPZ také na ÚZIS v listinné podobě. V tomto případě bude listinná podoba následně digitalizována pořízením do elektronické šablony formuláře.
Novela vyhlášky 364/2015 Sb., kterou se mění vyhláška 297/2012 Sb., o Listu o prohlídce zemřelého, platná od 1.1.2016, vymezuje vzhled Listu o prohlídce zemřelého.
Tiskopisy mají nyní v nabídce např. tyto tiskárny:
Tiskárna Knopp, Tiskárna Bekros, Tiskárna Exprestisk, Medipos
Tištěnou předlohu formuláře lze získat také vytištěním z elektronické šablony.
Výše uvedený vzor tiskopisu je možné využít jako podklady k zadání tisku formulářů s dodržením následujících požadavků: zachování obsahu formuláře, tj. řazení položek, jejich grafické uspořádání a jejich číslování, určení jednotlivých listů, zachování struktury dle uvedeného vzoru. Nezbytnou součástí formuláře musí být i pokyny pro vyplnění. Měnit je možné šířku polí, velikost písma, odsazení apod.
Podle novely vyhlášky č. 297/2012 Sb., o náležitostech Listu o prohlídce zemřelého se list o prohlídce zemřelého člení na 2 hlavní části – část A a část B.
Postup předávání jednotlivých částí se liší v závislosti na tom, zda je či není navržena pitva.
Pitva není navržena:
Pitva je navržena nebo je povinná ze zákona:
Předání části B1 matrice: Matrice předává LPZ vždy pitvající lékař. V případě, že se jedná o tištěný tiskopis, je část B1 určenou pro matriku před odesláním tiskopisu nutné doplnit datem provedení pitvy a označit razítkem, identifikací a podpisem pitvajícího lékaře ve volném prostoru na tiskopise.
Správné vyplnění formuláře a uvedení veškerých požadovaných informací, které jsou prohlížejícímu lékaři známy, je základním předpokladem kvalitního zpracování a využití údajů. Opravdu důležité je:
V rámci formuláře lze odlišit položky, které jsou zejména administrativního charakteru a dále položky, které jsou především lékařským zhodnocením podmínek a okolností, za nichž došlo k úmrtí.
Administrativní položky:
Důležité je vyplnit všechny základní položky, které má lékař k dispozici, a to zejména:
Lékařská část:
Pro statistiku příčin smrti je velice důležité správné vyplnění údajů o příčinách úmrtí. Vždy je nutné uvést posloupnost příčin, které vedly ke smrti, a to od základní příčiny až po příčinu bezprostřední, s uvedením všech stavů, které ke smrti přispěly v části II. není vhodné psát stavy, kterými zemřelý trpěl, avšak nevedly ke smrti. K vykazování příčin smrti je v ČR od roku 1994 využívána 10. revize Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN-10). Správné používání této klasifikace při uvádění příčin smrti je důležité pro další zpracování a výběr základní příčiny smrti určené pro tabelaci.
LPZ – tisková podoba šablony platná od 1. 1. 2016:
Jak mám postupovat a předat formuláře, pokud je navržena pitva?
V případě, že je navržena nebo zákonem stanovena pitva, předává se LPZ následovně:
Prohlížející lékař vyplní část A tiskopisu, List 1 a dále část B1, B2 (list1) a B3 (list 1).
Prohlížející lékař předá části následovně:
Pitvající lékař vyplní jemu příslušné části, tedy část A, List 2, část B2, list 2, část B3, list 2 a předá listy následujícím způsobem:
Předání části B1 matrice – v případě, že se jedná o tištěný tiskopis, je část B1 určenou pro matriku před odesláním tiskopisu nutné doplnit datem provedení pitvy a označit razítkem, identifikací a podpisem pitvajícího lékaře ve volném prostoru na tiskopise.
Kde mohu objednat tištěnou verzi tiskopisu?
Vzor tiskopisu byl zaslán k dalšímu využití některým tiskárnám. Je ale možné oslovit jakoukoliv tiskárnu. Podklady pro tisk jsou k dispozici v záložce Dokumenty. V nabídce již má tiskopis např. tiskárna Knopp, tiskárna Bekros, tiskárna Exprestisk.
Co se rozumí položkami IČ, PČZ a ODD?
IČ (IČO) je osmimístné identifikační číslo právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo organizační složky státu (starší čísla s méně číslicemi jsou odpředu doplněna nulami). Nejedná se tedy o číslo přidělené pojišťovnou (IČP nebo IČZ), se kterým je často zaměňováno. Seznam IČ, včetně PČZ pro jednotlivé poskytovatele je k dispozici ve zjednodušeném číselníku zařízení.
PČZ je třímístné pořadové číslo zařízení. V rámci jedoho subjektu identifikovaného IČ může existovat více dílčích zařízení, která se označují pořadovým číslem (nejčastěji 000, 001 apod.)
ODD je dvoumístný kód oddělení (v příloze samotné vyhlášky č. 297/2012 Sb. je uveden chybně kód pětimístný), který určuje číslo oddělení dle číselníku (např. 01 Interna, 54 patologie apod.). Ten je dostupný na adrese http://ciselniky.dasta.mzcr.cz.
Jak mám postupovat, když nelze určit datum úmrtí?
V případě, že datum úmrtí není známo nebo je vymezeno velmi nepřesně, např. duben 2017 nebo 14.–22. červen 2017, je nutné vždy zaškrtnout, že datum je stanoveno na základě odhadu. V takovém případě bude konečné datum určeno soudem. Pro účely předání LPZ elektronicky, kdy je nutné uvést pouze jedno konkrétní datum, se uvede buď horní hranice uvažovaného intervalu, tedy např. 30. duben 2017 resp. 22. červen 2017, případně nelze-li tento postup aplikovat, pak datum prohlídky, resp. nálezu těla zemřelého.
Na koho se mám obrátit, pokud potřebuji informace o příčinách smrti osoby blízké?
Dříve tyto informace poskytovaly matriční úřady, nyní již nemají, v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů, tyto informace k dispozici.
Pro získání těchto informací se osoby blízké zemřelému mohou obrátit s žádostí na příslušného poskytovatele zdravotních služeb, který jim dle § 33 odst. 4 a § 65 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů, tyto informace poskytne.
§ 33 odst. 4 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů
Osoby blízké zemřelému pacientovi, popřípadě další osoby určené pacientem, mají právo na informace o zdravotním stavu pacienta, který zemřel, a informace o výsledku pitvy, byla-li provedena, včetně práva nahlížet do zdravotnické dokumentace vedené o jeho osobě nebo do jiných zápisů vztahujících se k jeho zdravotnímu stavu a pořizovat z nich výpisy nebo jejich kopie. Pokud zemřelý pacient za svého života vyslovil zákaz sdělovat informace o svém zdravotním stavu určitým osobám blízkým, lze informaci těmto osobám podat pouze v případě, že je to v zájmu ochrany jejich zdraví nebo ochrany zdraví další osoby, a to pouze v nezbytném rozsahu.
§ 65 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů
Do zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi mohou v přítomnosti zaměstnance pověřeného poskytovatelem nahlížet, pořizovat si její výpisy nebo kopie
a) pacient, zákonný zástupce nebo opatrovník pacienta; do záznamů autorizovaných psychologických metod a popisu léčby psychoterapeutickými prostředky může pacient, zákonný zástupce nebo opatrovník pacienta nahlížet nebo si pořizovat výpisy nebo kopie pouze v rozsahu záznamu popisu příznaků onemocnění, diagnózy, popisu terapeutického přístupu a interpretace výsledků testů,
b) osoby určené pacientem, zákonným zástupcem nebo opatrovníkem pacienta, pěstoun nebo jiná pečující osoba; v případě záznamů autorizovaných psychologických metod a popisu léčby psychoterapeutickými prostředky se postupuje podle písmene a),
c) osoby blízké zemřelému pacientovi v rozsahu stanoveném v § 33 odst. 4;
postupy podle písmene a), b) nebo c) nesmí narušit poskytování zdravotních služeb.
ISSN: 1210-9967 Zdrojem informací jsou data přebíraná z Českého statistického úřadu. Publikace poskytuje informace o zemřelých a úmrtnosti tříděné podle území, věku, pohlaví a diagnóz. Obsahuje i standardizované úmrtnosti (evropský standard), vývojové trendy úmrtnosti a mezinárodní srovnání. |
Zdravotnická statistika | Demografie | Mortalita | Narození, zemřelí